Nemzeti mivoltunk nincs ellentétben kereszténységünkkel

2023. augusztus 20. 14:30

Szent István a latin kereszténységhez való csatlakozásunkat nem kötötte össze önfeladással, és fontos volt számára az állam függetlensége.

2023. augusztus 20. 14:30
Szilvay Gergely
Facebook

„Hazánk Szent Istvan király szentté avatásának napján tartja az államalapítás ünnepét, azaz nem egy modern forradalmat, függetlenségi háborút vagy alkotmányt ünneplünk ekként, mint oly sok más nyugati nemzet (lásd: francia forradalom). 

Ez az ünnep a nemzeti ébredés előtt is létezett, Szent István szentté avatása óta (1083). 

Azaz nemzeti mivoltunk nincs ellentétben kereszténységünkkel, miközben a kettő tőlünk nyugatabbra gyakran éles ellentétbe került egymással (itthon szolidabb feszültségek voltak csak). 

Györffy György Szent István és műve című kötetéből azt is tudjuk, hogy kemény szuverenitásharcai voltak a nyugati császársággal, tehát a latin kereszténységhez való csatlakozásunkat nem kötötte össze önfeladással, és fontos volt számára az állam függetlensége. (A képen a koronázási palást Szent István-ábrázolása, az egyetlen hiteles kép a szent királyról, 1030 körülről.)”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rasdi1
2023. augusztus 20. 17:54
Viszont a hála nem politikai kategória, már akkor se. És itt egy kicsit érdekes volna megnézni a pápaság és a bajorok viszonyának alakulását. Minden valószínűség szerint volt valami "lazulás", és István Rómát választotta a németekkel szemben, és így következtek be a védekező műveletei a német hódítókkal szemben. Ráadásul ekkor már támaszkodhatott a magyarországi birtokadományban részesedett német lovagokra is.
rasdi1
2023. augusztus 20. 17:46
... Jött a "diplomáciai" út. Így került sor a "quedlinburgi követjárásra". És folytak a "csendes" műveletek. Ennek során került sor Vajknak, Géza fejedelem fiának Bajorországba küldésére. (Minden valószínűség szerint olyan "cseregyerek" konstrukció lehetett, mint évszázadokkal korábban Attila-Aetius. Csak a "partnergyerek" eltűnt az idők mélyén.) És akkor megérkeztünk Vajk/Istvánhoz. Mindenesetre a bajor udvarban "nem kezdő" papok kezébe kerülhetett a nevelése, ráadásul a fiatalember számára kerítettek egy alkalmatos nőszemélyt is. Mindenesetre ezen nevelés hatására alkalmasnak láthatták arra, hogy megkaphassa azt a koronát, amiért annyi küzdelem volt az utolsó évszázadban. De biztosítani kellett, hogy meg is tudja szerezni a hatalmat, hogy megfelelően élhessen is vele. Ezért a menyasszony kíséretéül megfelelő fegyveres erőt is adtak. István az idegen, német fegyveres erők segítségével győzött a hazai "ellenzéke" felett, és kemény kézzel látott munkához. Folyt. köv.
rasdi1
2023. augusztus 20. 17:35
...valahol a Kaukázus környékén. Így messze nem zárható ki, hogy Attilának készült, csak halála megakadályozta a szándékolt felhasználást. (Még az is lehet, hogy valahol ebben keresendő az itáliai visszafordulásának az oka... - de ez már nagyon messze visz.) Így és ezért került a hunokhoz, majd a zavaros évtizedek során az avarokhoz, és az avar kincsekkel vitték magukkal a frankok a kárpát-medencei hadjárataik során. Fehér M. Jenő kimutatta, hogy a nyugati magyar kalandozások útvonala nagyon szépen lefedi azokat a városokat, ahova jutottak ezekből a kincsekből. Mivel a hadjáratok "diplomáciailag" mindig elő voltak készítve, indokolt a feltételezés, hogy nem puszta rablóhadjárat volt a cél, a valóban megtörtént rabló jelleg a kor hadászati, helyi rablásokból történő utánpótlás és csak másodlagosan a zsákmányszerzés. Az augsburgi és merseburgi csatavesztések ráébresztették Taksonyt, hogy ez az út járhatatlan, más utat kell keresni.
rasdi1
2023. augusztus 20. 17:25
"...hogy kemény szuverenitásharcai voltak a nyugati császársággal, tehát a latin kereszténységhez való csatlakozásunkat nem kötötte össze önfeladással, és fontos volt számára az állam függetlensége. " Ez így csak akkor volna igaz, ha mindez egy-két esztendő leforgása alatt történt volna. De "tempora mutatntur et nos mutamur in illis", és ez István királyra is igaz. De a dolgok teljes megértéséhez szinte évszázadokkal kell visszamenni. De legalábbis az augsburgi és merseburgi vereségekig, Taksony koráig. Évszázadokkal azért, hogy a "kalandozások" történelemhamisításos értelmezését is megértsük. Miután a Szent Korona hazatért, történelemtudósokból, aranyművesekből álló munkacsoport lehetőséget kapott a Szent Korona közvetlen vizsgálatára. Megállapították, hogy egységes szerkezetben készült (a különböző datálásokhoz használt képek későbbi módosítások eredményei, a "corona latina" és "corona graeca" csak olyan "tudományosan hangzik"), mégpedig valamikor IV-V. században....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!